Jak si mohu zasíťovat domácnost WiFi?

TROCHA TEORIE

Ve světě síťování děláme dvě věci. Buď stavíme mezi stroje mosty, nebo je NATujeme. Rozdíl po teoretické stránce nemá význam rozebírat. Vysvětlíme to na jednoduchém příkladu.

Vezmeme si hypotetického pracovníka u pásu, který přerozděluje příchozí zboží dál k dalším oddělením.

  • Pokud se jmenuje pan Bridge, dělá to, že příchozí zboží vezme do rukou a na všechna ostatní oddělení zakřičí: “Pro koho je toto?” Ten, kdo se ozve zpět, tomu to přepošle. Je pravidlo, že všichni mluví pravdu a ozve se jen ten, pro koho opravdu zboží je určeno. Já, jako kontrolor, vidím ke komu šlo zboží. Stejně tak drbny od vedlejšího pásu vidí, co komu šlo.
  • Pokud se pracovník jmenuje pan NAT, udělá to, že vezme zboží, přebalí ho a pošle ho do cílové stanice. Já, jako kontrolor, nevidím ke komu zboží dorazilo. A drbny od vedle maj smolíka. Nemají si o čem povídat o přestávkách.

Jestli je Vám výše uvedené jasné, chápete rozdíl mezi módem bridge a NAT. Stejně tak z povídání vyplývá, že bridge sítě jsou jednoduché, praktické do určitého počtu oddělení. Jsou transparentní, rychlé, efektivní. Nejsou vhodné pro velké sítě (není chytré, když Váš poskytovatel má bridge sít), ale hodí se do malých sítí do domácností.

NATovaná síť je robustnější, komplikovanější, organizovanější. Není tak rychlá (přebalování zboží je složitý proces). NATované sítě se hodí, když v domácnosti chcete, aby poskytovatel neviděl, jaká zařízení doma máte.
Teď když víme rozdíly, pojďme se podívat, jak si to nastavíme doma.

JEDNODUCHÉ ARCHITEKTURY

ANTÉNA DO PC

Nejjednodušší možnost zapojení. Zvolíte si naši nabídku rychlosti. My Vám Dodáme anténu zapíchneme kábl do  PC v domácnosti.

Screenshot from 2016-01-10 16:24:05

Ale co když doma chcete mít zapojený PC a připojit si tablet, telefon, notebook a další? Od toho se hodí mít router. Routery od nás nabízíme za 650 Kč spolu i s konfigurací. Nebo pokud jste zručnější, rádi pomůžeme s konfigurací na dálku, pokud to bude do 5 minut, případně to dokážeme  přes TeamViewer.

Módy připojení routeru jsou dva:

BRIDGE

Stačí zapnout wlan, dát routeru nějakou hezkou IP adresu z rozsahu co Vám předěluje anténa, píchnout příchozí kábl do žluté díry a vypnout DHCP server. Tím je to hotovo. Návod je zde.

Screenshot from 2016-01-10 16:27:40

NAT

Pokud chcete skrýt svoji síť doma, tak v sekci WAN dejte dynamic IP, LAN IP si dejte nějakou hezkou, zapněte si DHCP server a příchozí kábl píchněte do modré dírky.

Screenshot from 2016-01-10 16:28:14

SLOŽITĚJŠÍ ARCHITEKTURA

Jenže co když budu chtít spojit mezi sebou dva routery? Máme opět několik možností.

KOMBINACE BRIDGE + BRIDGE

V tomto případě je na prvním routeru bridge a na druhý dáme také bridge (a tomu druhému routeru dám nějakou jinou IP adresu, ne tu stejnou jak má ten první). Jak je patrno z obrázku, všechny stroje jsou ve stejné podsíti.

Screenshot from 2016-01-10 16:31:21

KOMBINACE NAT + BRIDGE

V tomto případě první router jde do NAT a druhý dáme do bridge. Všimněte si, jak se změní IP adresy strojů. Když se potom budeme dívat z pohledu od antény, uvidíme v podsíti jen první TP-Link na cestě. Protože co je za NATem, nejde vidět. Pro nás pro poskytovatele nevýhoda. Pokud budete mít problém v domácí síťi, neumíme jak pomoci na dálku.

Screenshot from 2016-01-10 16:36:05

ALTERNATIVA PŘIPOJENÍ DVOU ROUTERŮ SE SWITCHEM

Kabeláže bežně taháme. Umíme i lištování. Náš ceník je dostupný na http://internet.connectica.cz/doc/servisni_cenik.pdf

Avšak někdy se špatně tahá kábl z jednoho routeru do druhého. Proto je možno použít switch a rozbočit signál od antény do dalších prostor.

Screenshot from 2016-01-10 16:33:29

Kábl je kábl, a vždy je nejlepší spojit prvky kabelově.  Ale co když nejde spojit routery mezi sebou káblem? Občas nemovitost nemá husí krky nebo je natolik spletitá, že tahání káblu je takřka nemožné, aniž by to neohrozilo vzhled nemovitosti. V některých ohledech u starších domů se před 50 lety nikdy nepočítalo, že internet bude tak potřebný, že jej bude chtít mít dnes každý.

ŘEŠENÍ BEZ KABELÁŽÍ

V případě zapojení bez káblu, je několik možností:

EXTENDER

Zařízení, které strčíte do zásuvky a ono vezme příchozí signál a multiplikuje ho.

ROUTER + WDS BRIDGE

Toto umí mnoho routerů. Je to funkce výše popsaného repeateru přímo jako součást v routeru. V praxi prostě u stroje zapneme WDS bridge a ono to přemostí a rozšíří domácí síť. Stačí pro to mít jeden dvouanténnový router (třeba TP-Link WR841) a za ním jakýkoliv router, třeba TPLink WR741.

TAHÁNÍ PŘES ELEKTRICKÉ VEDENÍ

Tato varianta je spíše popisována jako nouzové řešení, kde opravdu jiné východisko není.

 

Nevíte si s něčím rady? Chtete pomoci? Napište nám http://ictmorava.cz/kontakt